6

معتبر ترین دارنده تکنولوژی Vo-WiFi و Vo-LTE در دنیا که امکان برقراری ارتباط بین تلفن های هوشمند و شبکه مخابراتی از طریق بستر اینترنت Wi-Fi و همچنین بستر LTE می باشد . با کمک این تکنولوژی می توان از طریق اینترنت و داخل شبکه مخابراتی بر اساس تعرفه های تماس اپراتور مربوطه ، تماس برقرار کرد و ارسال و دریافت پیامک را انجام داد.

  هم اکنون بسیاری از اپراتورهای موبایل در سراسر دنیا و همچنین بسیاری از تلفن های هوشمند از قابلیتی پشتیبانی می کنند که   Wi-Fi Calling  نام دارد.بواسطه این قابلیت هنگامی که کاربر تلفن همراه به یک شبکه Wi-Fi و یا شبکه LTE متصل می شود،  تلفن همراه  از طریق اینترنت ارتباط امنی با اپراتور برقرار می کند و سیگنال های مخابراتی از این طریق به تلفن همراه وارد می شود. بنابراین هنگامی که شبکه Wi-Fi و یا شبکه LTE در دسترس است هیچ نگرانی از بابت اینکه آیا شبکه  اپراتور مورد نظر این مکان را پوشش میدهد یا خیر، وجود نخواهد داشت. چراکه تلفن همراه توسط شبکه Wi-Fi و یا شبکه LTE به شبکه اپراتور خود متصل می شود و تمامی تماس های صوتی و پیامک ها را با بالاترین کیفیت دریافت خواهد نمود .

ویژگی Wi-Fi Calling بطور مشخص نیاز به پشتیبانی اپراتور مخابراتی و تلفن هوشمند که از این قابلیت پشتیبانی نماید دارد. به عنوان مثال هم اکنون اپراتورهای AT&T و T-Mobile در امریکا و Orange در انگلستان و Rogers Wireless در کانادا از این قابلیت پشتیبانی می کنند و هنگامی که کاربر تلفن همراه هوشمند خود را از این اپراتورها دریافت کند قابلیت Wi-Fi Calling به صورت پیش فرض در آن وجود دارد. تفاوتی نمی کند که گوشی انتخابی کاربر تلفن همراه چه مدلی باشد. در اغلب تلفن های هوشمندی که این در حال حاضر در بازار گوشی های هوشمند وجود دارند ، می توان با فعال کردن گزینه Wi-Fi Calling از این امکان بهره مند شد.

در میان اپراتورهای کنونی تلفن همراه در ایران ، MTN  ایرانسل در حال فراهم سازی بستر استفاده از این تکنولوژی برای کاربران خود می باشد که به زودی به  محصولات و خدمات این شرکت اضافه خواهد گردید.