7

اپراتور بین المللی سرویس VOIP

تلفن اينترنتي (Voice over IP) سرويسي است که در چند سال اخير به موازات ارائه ديگر سرويسهاي اينترنت بسيار سريع جايگاه خود را در بازار مصرف ايران تثبيت نموده و همچنان نيز به لحاظ تعداد مصرف کنندگان رو به گسترش مي باشد. با استفاده از اين سرويس مي توان تماسهاي بين المللي را با هزينه مناسب و همانند برقراري ارتباط مستفيم مخابراتي تنها با يک خط تلفن و خريد خدمات از يک سرويس دهنده تلفن اينترنتي برقرار نمود. اين تکنولوژي در شبکه هاي ارتباطي و از جمله اينترنت توسط سيستمهاي سخت افزاري که VOIP Gateway ناميده مي شوند فراهم مي شود.

برقراري ارتباط بين VOIP Gateway هاي مستقر در سرتاسر دنيا که منجر به ارائه جداول مسيرهاي اينترنتي (Routing Tables) مربوط به پيش شماره هر کشور مي شود، برعهده International Carriers يا اصطلاحا “اپراتورهاي بين الملل” مي باشد. به جهت گستردگي شبکه اپراتورهاي بين الملل، معمولا اين شرکتها جهت پشتيباني تلفن اينترنتي بيشتر نقاط دنيا خدمات خود را در اختيار يکديگر قرار مي دهند و بعضا به صورت اشتراکي فعاليت مي کنند. 

شرکت کیهان ارتباط یکی از اپراتورهاي بين الملل VOIP است . این شرکت با توجه به قرارداد VoIP منعقد شده با شرکت ارتباطات زیرساخت توانایی ارسال و دریافت بسته های VoIP از داخل به خارج از کشور و بالعکس را دارد. شرکت کیهان ارتباط طرف قرارداد با شرکتهای خارج از ایران بوده و همکاریهای لازم را در خصوص برقراری ارتباط و عبور ترافیک بسته‌های VoIP انجام می دهد. این سرویس شامل عبور مكالمات و دریافت بسته هاي VoIP از همکار (شامل سیگنالینگ و مدیا و تحویل آن به Carrier در خارج از ایران از درگاه بین المللی شرکت کیهان ارتباط ) جهت برقراری ارتباط با شماره مقصد بدون دخل و تصرف در محتوای بسته ها می باشد.

کیهان ارتباط با بهره گیری از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری  پیشرفته در زمینه ی انتقال تماس VOIP  ترافیک تماس مشترکین را   به مقصد مربوطه یا به سایر شرکتهای طرف قرارداد ارسال مینماید. این تماسها  از مسير اينترنتي خارج و مجددا بر روي خطوط مخابراتي کشور مقصد قرار مي گيرد و بدين سان ارتباط با مقصد برقرار مي گردد. در واقع به جاي استفاده از خطوط نسبتا گرانتر مخابراتي ، قسمت اعظم مسير ارتباط توسط اينترنت که قيمت آن بسيار پايين تر است صورت مي گيرد. تنها در بخش اول يعني ارتباط مشترک تا سرويس دهنده تلفن اينترنتي خود، و بخش آخر يعني ارتباط سيستم تلفن اينترنتي در شهر مقصد با مشترک مقصد، توسط خطوط مخابراتي صورت مي گيرد که نرخ هر دو بخش ارتباط به صورت محلي محاسبه مي شود و بدين ترتيب هزينه ها تا در صد بسيار زيادي شکسته مي شوند.